ČeskyDeutschEnglish

Základní informace o nebytovém domě v ulici Prvního pluku 17/320, v Praze 8 – Karlíně

Dům se nachází v širším centru Prahy, v exponované části památkové zóny Karlín, v bezprostřední blízkosti stanice metra Florenc. Z toho vyplývá vynikající dopravní dostupnost, neboť se zde nachází trasy B a C metra, tramvajové a autobusové linky MHD, a centrum Prahy je v docházkové vzdálenosti cca 10 minut.

Dům byl postaven v roce 1887 jako dům nárožní s průčelím v neorenesančním stylu. V úrovni 4. nadzemního podlaží prochází výrazná korunní římsa, jež je zespodu lemována neorenesančními sgrafity. Čelní strana domu je situována na východ, boční strana na jih.

V roce 1996 byly provedeny základní stavební úpravy, dům byl rekolaudován na nebytové prostory s využitím na kanceláře.

Další významné stavební úpravy – vestavba půdy a nástavba jižního křídla – byly provedeny během let 2001 a 2002. Touto úpravou se dům výrazně zhodnotil, k čemuž velkou měrou přispěla i stavba nárožní věže, provedená s ohledem na celkový architektonický ráz, jak domu tak i jeho okolí. Věž tak přispěla ke zvýraznění domu a stala se i přirozeným protipólem věže protějšího domu. Zároveň se z jejího horního podlaží naskýtá zajímavý pohled na vrch Vítkov, z jižní strany potom pohled na železniční dráhu a žižkovskou věž.

Poslední úpravou byla vestavba hydraulického osobního výtahu do zrcadla schodiště. Výtah začal sloužit v roce 2003. v současné době se využívá jedno podzemní a šest nadzemních podlaží o celkové ploše cca 1 000 m².

© 2004 Eva Hrudová | Design by TOVÁRNA